Ukraińcom radzą, by nie jechać do Polski w związku z kolejkami na granicy

Ukraińcom radzą, by nie jechać do Polski w związku z kolejkami na granicy
Ukraiński MSZ radzi swoim obywatelom, którzy planują podróż do Polski lub wracają stamtąd do domu, w okresie do 15 stycznia 2019 r unikać podróży transportem samochodowym, a także korzystać z pieszego przejścia "Medyka-Szeginie".

 

Takie zalecenia dotyczące przekraczania polsko-ukraińskiej granicy przekazała służba prasowa z Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, przekazuje Ukrinform.

"W związku ze zbliżaniem się świątecznego okresu noworocznego i przewidywanego gwałtownego wzrostu podróży zagranicznych obywateli Ukrainy ... przekraczanie granicy państwowej z Polską transportem samochodowym będzie utrudnione, możliwe są kolejki i długie oczekiwania na przejściach granicznych, szczególnie w punktach Jagodzin-Dorohusk, Rawa-Ruska-Hrebenne, Medyka-Szeginie, Krakowiec-Korczowa... Zaleca się obywatelom Ukrainy, którzy wracają z Polski do domu, lub planują podróż do Polski w okresie do 15 stycznia, unikać podróży transportem samochodowym, a także korzystać z pieszego przejścia Medyka-Szeginie”, - czytamy w komunikacie.

W konsulacie poinformowano, że mniej zatłoczone w ciągu 2018 roku były przejścia Zosin-Uściług i Dołhobyczów-Budomierz.

Jak podkreślono w przedstawicielstwie dyplomatycznym, codziennie kursuje pociąg Lwów-Przemyśl, Kowel-Chełm, Kijów-Lublin-Warszawa, znacznie zintensyfikowano połączenia autobusowe, ponadto, w ostatnich latach z polską stroną osiągnięto znaczną aktywizację w intensyfikacji połączeń kolejowych i lotniczych.

W Konsulacie Generalnym przypomniano również, że służba celna RP zabrania importu z Ukrainy przez osoby prywatne żywności, w szczególności mięsa i nabiału, w tym dla własnej konsumpcji, dlatego też zaleca się aby obywatele Ukrainy nie posiadali ich przy sobie w momencie przekraczania granicy.

Aby uniknąć komplikacji podczas procedur celnych i paszportowych, obywatele Ukrainy muszą być gotowi do okazania wystarczających środków lub środków na rachunku na okres pobytu w Polsce i powrotu na Ukrainę (około 100 zł. na dzień, suma jest mniejsza, jeśli jest zapewnienione miejsca zamieszkania), w przypadku podróży w celu zatrudnienia – należy udokumentować cel podróży.

W nagłych wypadkach za granicą, w celu uzyskania zwrotu ewentualnych kosztów, obywatele Ukrainy powinni posiadać międzynarodową polisę ubezpieczeniową na życie i zdrowie.

Artykuły powiązane