Ukraiński rząd przyjął projekt memorandum o finansowaniu śledztw w sprawie zestrzelenia МН17

Ukraiński rząd przyjął projekt memorandum o finansowaniu śledztw w sprawie zestrzelenia МН17
Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził projekt memorandum o porozumieniu między rządami Australii, Belgii, Malezji, Holandii o finansowym wsparciu ścigania sprawców zestrzelenia samolotu Boeing malezyjskich linii lotniczych 17 lipca 2014 roku.

 

Jak przekazuje Interfax-Ukraina, decyzja ta została podjęta na posiedzeniu rządu w czwartek. Do podpisania tego dokumentu ze strony ukraińskiej upoważniony jest ambasador Ukrainy w Holandii Wsewołod Czencow.

Poprzez niniejsze memorandum strony uzgodniły wspólne finansowanie śledztw związanych z postępowaniami sądowymi w Holandii osób, podejrzanych o udział w zestrzeleniu samolotu, a także o tym, aby proces był bardziej jawny dla wszystkich bliskich krewnych ofiar.

Wszyscy pasażerowi (298 osób), a także członkowie załogi zginęli, gdy samolot, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się na wschodzie Ukrainy, gdzie stacjonowali popierani przez Rosję bojówkarze.

24 maja Wspólna Grupa Śledcza ogłosiła, że malezyjski Boeing został zestrzelony z wyrzutni rakiet systemu „Buk”, 53 Brygady Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, która stacjonuje w rosyjskim mieście Kursk.

Australia i Holandia poinformowały, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu pasażerskiego. Moskwa odrzuca te zarzuty.

Artykuły powiązane