Pod jakim warunkiem Ukraina wróci do stanu wojennego

Pod jakim warunkiem Ukraina wróci do stanu wojennego
W ukraińskim parlamencie opowiedziano o najważniejszych rolach, które spełnił stan wojenny.

 

Rada Najwyższa Ukrainy może powrócić do kwestii kontynuowania stanu wojennego w przypadku zaostrzenia się sytuacji z rosyjską agresją w pobliżu ukraińskich granic. Oświadczył o tym szef Podkomisji ds. Ochrony Społecznej i Prawnej Żołnierzy Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, deputowany Andrij Teteruk, przekazuje RBK-Ukraina.

„W ciągu tych 30 dni zobaczyliśmy, że reżim stanu wojennego odegrał dwie główne role: zasygnalizował o akcie agresji Federacji Rosyjskiej i umocnił pozycję obrony na froncie dyplomatycznym. A po drugie, stan wojenny pozwolił nam zidentyfikować wady i błędy we współpracy władzy wykonawczej, a mianowicie Rady Ministrów oraz sektora bezpieczeństwa i obrony” - powiedział Teteruk.

Według jego słów, podczas rozpatrywania sprawy o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie istniała groźba rozwinięcia ze strony Federacji Rosyjskiej ofensywy na dużą skalę. Na razie nie ma jednak podstaw, by kontynuować stan wojenny.

„30 dni temu, biorąc pod uwagę sytuację, która zaistniała, a mianowicie akt agresji i przygotowania do pełnowymiarowego natarcia na lądową część naszego państwa, mieliśmy całkiem prawdopodobne zagrożenie ze strony Federacji Rosyjskiej. Jak widzimy, w ciągu tych 30 dni nie doszło do żadnego złamania prawa. Nie ujawniono więcej zagrażających czynników niż te, które mamy. Nie ma zatem powodu, aby kontynuować stan wojenny. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wrócić do tego w przyszłości w przypadku pogorszenia się sytuacji na granicy” - dodał deputowany.

Jak informowaliśmy, graniczne statki Federacji Rosyjskiej 25 listopada dokonały agresywnych działań przeciwko ukraińskim okrętom, które zgodnie z planem płynęły z portu w Odessie do portu w Mariupolu. Ostrzelały one i przejęły trzy ukraińskie statki w Cieśninie Kerczeńskiej i wzięły do niewoli 24 ukraińskich marynarzy.

W związku z tym Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zaproponowała prezydentowi Petrowi Poroszence wprowadzenie stanu wojennego na okres 60 dni.

Poroszenko najpierw podpisał dekret o wprowadzeniu w życie decyzji RBNiO o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie na okres 60 dni — od 26 listopada do 25 stycznia, jednak później stwierdził, że będzie rekomendował Radzie wprowadzenie stanu wojennego na okres 30 dni, aby stan wojenny nie kolidował z początkiem kampanii wyborczej, która rozpocznie się 31 grudnia.

Rada Najwyższa Ukrainy 26 października przyjęła ustawę, którą zatwierdziła dekret prezydenta Ukrainy o wprowadzeniu stanu wojennego na 30 dni w 10 obwodach położonych wzdłuż granicy rosyjskiej, granicy ukraińsko-mołdawskiej wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego i Morza Azowskiego: winnickim, ługańskim, mikołajowskim, odeskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim, chersońskim, a także wewnętrznych wodach akwenu Azowsko-Kerczeńskiego.

Zgodnie z dekretem prezydenta, stan wojenny wprowadzono od godziny 14:00 26 listopada 2018 roku na okres 30 dni do godziny 14:00 26 grudnia 2018 roku.

Rada Europejska 13 grudnia ogłosiła wnioski dotyczące wydarzeń na Morzu Azowskim i wokół Cieśniny Kerczeńskiej. W szczególności, punkt 8 wniosków w całości poświęcony jest agresji Rosji na Morzu Azowskim i rozwojowi sytuacji wokół Cieśniny Kerczeńskiej oraz w całym regionie.

Ukraina nalega na wprowadzenie nowych międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji w związku z agresją na Morzach Azowskim i Czarnym.

Artykuły powiązane