Ukraina zrestrukturyzowała 15 miliardowy dług

Ukraina zrestrukturyzowała 15 miliardowy dług
Ukraina z powodzeniem zakończyła restrukturyzację państwowego i gwarantowanego długu z 13 wydań obligacji zagranicznych i gwarantowanych przez państwo euroobligacji, informuje służba prasowa Ministerstwa Finansów Ukrainy.

"Mało kto wierzył, że uda nam się to przeprowadzić, kiedy rozpoczęliśmy proces restrukturyzacji osiem miesięcy temu. Pomyślne zakończenie tego procesu, który osiągnęliśmy unikając niewypłacalności, wzmacnia pozycję Ukrainy i jest ważnym warunkiem dla wzrostu gospodarczego" — powiedział minister finansów Ukrainy Natalia Jareśko.

Ponadto, posiadacze 13 emisji obligacji, którzy poparli odpowiednie rozwiązania komitetu wierzycieli kwalifikowanej większości i złożyli na czas odpowiednie rozporządzenia w sprawie uczestnictwa przed zakończeniem umówionego terminu otrzymują nowe obligacje. Zgodnie z warunkami wymiany, rentowność nowych obligacji wynosi 7,75% w skali roku i z terminem spłaty od 2019 do 2027 roku.

Wcześniej Jareśko powiedziała, że skoro Rosja nie przyłączyła się do programu restrukturyzacji, Ukraina nie może wypłacić 3 mld USD, które pożyczył były prezydent Wiktor Janukowycz.

Artykuły powiązane