Do końca roku armia Ukrainy weźmie udział w 10 dużych ćwiczeniach

Do końca roku armia Ukrainy weźmie udział w 10 dużych ćwiczeniach
Do końca roku jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy wezmą udział w 10 międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych.

Cztery z nich odbędą się na terytorium Ukrainy, pozostałe za granicą: w Rumunii, na Litwie, w Bośni i Hercegowinie, a także w Polsce. Taką informację na konferencji prasowej podał rzecznik - oficer Ministerstwa Obrony Ołeksij Czernobaj, przekazuje korespondent portalu liga.net.

Według niego w szkoleniach weźmie udział 12,5 tysiąca ukraińskich żołnierzy, a międzynarodowe ćwiczenia Anakonda-2016 w Polsce będą największymi w tym roku w Europie (będzie uczestniczyło w nich 31 tysięcy żołnierzy z różnych krajów).

W ćwiczeniach w ramach programu NATO Partnerstwo dla Pokoju Anakonda-2016, które odbędą się w dniach od 7 do 17 czerwca, weźmie udział 31 tysięcy żołnierzy z 19 krajów Sojuszu (w tym 12 tysięcy Polaków i prawie 14 tysięcy Amerykanów), a także sześć krajów-uczestników programu, w tym także z Ukrainy. Zadania będą wykonywane w powietrzu, na lądzie i morzu, na siedmiu poligonach wojskowych w kraju, a siły powietrzne, siły specjalne, i zwiadowcze oddziały będą trenować także poza poligonami. Podczas szkoleń będzie brany pod uwagę także i hybrydowy scenariusz rozwoju zdarzeń.

Jak poinformowano w resorcie obrony, głównym celem ćwiczeń jest przeciwdziałanie tradycyjnym i hybrydowym zagrożeniom wojennym.

Artykuły powiązane