W strefie ATO zginął solista Opery Paryskiej

W strefie ATO zginął solista Opery Paryskiej
Wasyl Slipak w 2015 roku poszedł na front jako ochotnik.

W środę 29 czerwca w strefie działań bojowych na Donbasie zginął wychowanek Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, śpiewak Opery Paryskiej Wasyl Slipak, który w 2015 roku został ochotnikiem.

"Wasyl Slipak.. 200... Dziś o szóstej rano. Śpiewak Opery Paryskiej, prawdziwy patriota i żołnierz Ukrainy. R.I.P.", – napisał na swoim Facebooku wolontariusz i dziennikarz Tim Zlatkin.

Informację o śmierci śmierci Slipaka (pseudonim Mif) potwierdził również dziennikarz Jurij Butusow."Pochylmy głowy, obywatele. Wielki Ukrainiec zginął dziś w obronie Ojczyzny i każdego z nas...

Wasyl Slipak, śpiewak operowy światowej sławy, jeden z najlepszych barytonów świata, przez 19 lat mieszkał i pracował we Francji, był solistą Opery Paryskiej, ale wraz z początkiem rosyjskiej agresji porzucił europejską karierę i wrócił, by bronić Ukrainy. Zginął na froncie na Donbasie w szeregach »Prawego Sektora«.

Żołnierz na ochotnika Wasyl Slipak stał się wzorem obywatela i patrioty.

Wybrał sobie pseudonim »Mif« – to skrót od Mefistofelesa, bohatera opery »Faust«. Nie był zawodowym żołnierzem, był śpiewakiem, posłuchajcie jego ulubionej arii Mefistofelesa:
A oto aria »Torreador«, za wykonanie której Wasyl otrzymał nagrodę »Najlepszy męski występ« na Międzynarodowym Festiwalu Śpiewaków Operowych w Armel i burzliwa owacja widzów:


Wasyl Slipak, wielki artysta i wielki piosenkarz, zginął jako żołnierz. Jako wielki obrońca swego narodu.

To ogromna strata dla każdego Ukraińca i przyjaciela Ukrainy.

Będą o nim pisać książki, nazywać ulice, organizować koncerty oraz opowiadać w szkołach i akademiach muzycznych...

Wieczna pamięć, przyjacielu »Mif«, oddałeś życie za każdego z nas, nie zapomnimy o twojej ofierze dla Ukrainy. Nie pozostaniemy obojętni...".

Wychowanek Lwowskiej Kapeli Chóralnej Dudaryk Wasyl Slipak ukończył Lwowską Narodową Akademię Muzyczną w 1997 roku. Po zakończeniu nauki został zaproszony do Opery Paryskiej.

W czasie działań bojowych na Donbasie najpierw pomagał jako wolontariusz, a potem sam poszedł na front jako ochotnik. Trafił do 7 Oddzielnego Batalionu Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego.

 

 

Artykuły powiązane

Media