Rozpoczęły się poszukiwania ropy naftowej i gazu na Morzu Czarnym

Rozpoczęły się poszukiwania ropy naftowej i gazu na Morzu Czarnym
W czwartek, 17 listopada w Odessie wyruszył w rejs jedyny na Ukrainie naukowo-badawczy statek "Iskatel”, który będzie prowadzić prace w zakresie poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w północno-zachodnim szelfie Morza Czarnego - zawiadamia służba prasowa Państwowa Służba Geologii i Zasobów Mineralnych Ukrainy.

Zadanie polega na przeprowadzeniu szczegółowych poszukiwań ropy naftowej i gazu, na przeprowadzeniu tomografii sejsmicznej i geochemicznych prac w rejonie północno-zachodniego szelfu Morza Czarnego gdzie znajduje się Wyspa Węży, – czytamy w komunikacie.

W resorcie podkreślono, że "Iskatel" zaczyna morskie geologiczno-geofizyczne badania po trzech latach przerwy .

"Iskatel" to wyjątkowy statek do wykonywania tomografii sejsmicznych zarówno zwykłej modyfikacji średniej częstotliwości, jak i wysokiej częstotliwości. Niski poziom hałasu silników zapewnia wysoką jakość sejsmicznego materiału i jego geologicznych danych, – dodano w Państwowej Służbie Geologii i Zasobów Mineralnych Ukrainy.

Biuro prasowe resortu również zaznaczyło, że w 2015 roku zostało wznowione finansowanie morskich prac, a po trzech latach przerwy zrealizowano naprawy bieżące i kontrole przystani.

Według Państwowa Służba Geologii i Zasobów Mineralnych Ukrainy południowy region kraju jest najmniej zbadanym i jednocześnie jednym z najbardziej obiecujących. Szelf Morza Czarnego został zbadany w 4 procentach.

W planach Przyczarnomorskiego Państwowego Regionalnego Przedsiębiorstwa Geologicznego jest przeprowadzenie poszukiwań ropy i gazu na odcinku o powierzchni 6770 km kwadratowych, który pod względem administracyjnym przylega do południowej części obwodu odeskiego, a także przeprowadzenie kompleksowych geofizycznych i geochemicznych badań w celu identyfikacji i przygotowania do poszukiwawczo-tomograficznego wiertnictwa perspektywicznych obiektów. Zaplanowano opracowanie 7000 km specjalistycznych badań sejsmicznych i 2160 stacji obserwacji geochemicznych. Od tego rejsu zaczynamy morski etap prac na dużą skalę – podkreślono w komunikacie.

Artykuły powiązane