Na Ukrainie wybuchł skandal wokół zniszczonego w obwodzie lwowskim pomnika upamiętniającego Polaków

Na Ukrainie wybuchł skandal wokół zniszczonego w obwodzie lwowskim pomnika upamiętniającego Polaków
W rejonie brodzkim w obwodzie lwowskim 8 stycznia rano odkryto zniszczony pomnik upamiętniający Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na miejscu znaleziono ukraińskie symbole nacjonalistyczne. MSZ Polski przygotowuje już notę.

Pomnik zbudowano w 2005 roku na terenie niegdysiejszej dużej wsi Huta Pieniacka. Zainstalowano go, by upamiętnić tragiczne wydarzenie – masową eksterminację Polaków w 1944 roku. Żołnierze 4 Pułku Policyjnego Ochotniczej Dywizji SS Galicja pod dowództwem Zigfrida Banca żywcem spalili w kościele oraz w ich domach 500 Polaków za ukrywanie Żydów.

Jak przekazuje serwis uapress.info, pomnik miał postać dużych krzyży z tablicami, na których wyryto nazwiska poległych. 8 stycznia okazało się jednak, że został on wysadzony, a tablice pomalowano niebiesko-żółtymi farbami. Na pomniku napisano kilka haseł. Opublikowano wideo, na którym przedstawiono skutki zniszczenia pomnika. Polski ambasador na Ukrainie Jan Piekło skomentował incydent.

„Wiemy o tym filmie. Rano pojedzie tam konsul, a do MSZ Ukrainy zostanie skierowana nota”, – powiedział.

W międzyczasie miejscowa policja prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu.

Przypominamy, że na wschodzie Polski wandale zniszczyli pomnik żołnierzy UPA, spoczywających na cmentarzu we wsi Werchrata w powiacie lubaczowskim w województwie podkarpackim.

Artykuły powiązane

Media