Oficjalne stanowisko „Prawego Sektora” odnośnie dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej

Oficjalne stanowisko „Prawego Sektora” odnośnie dewastacji pomnika w Hucie Pieniackiej
Rzecznik Prawego Sektora Artem Skoropadśkyj przedstawił na swoim Facebooku oficjalne stanowisko „Prawego Sektora” odnośnie zniszczenia pomnika w Hucie Pieniackiej.

"Raz jeszcze o wysadzonym pomniku w obwodzie lwowskim. Wczoraj powiedziałem polskim mediom, że to wszystko bardzo przypomina prowokację Służb Specjalnych Federacji Rosyjskiej. Na resztkach monumentu zostawiono napis „SS”, a „Prawy Sektor” przez wszystkie lata swego istnienia konsekwentnie występuje tak przeciwko komunistycznej, jak i przeciwko nazistowskiej ideologii. Na stronie w YouTube, z której właśnie wszyscy dowiedzieli się o eksplozji (zresztą jest tam tylko to jedyne nagranie wideo) oprócz logo „Prawego Sektora” zamieszczono, dodatkowo, godło OUN-M na niebieskim tle, którego to symbolu „Prawy Sektor” nigdy nie wykorzystywał. Oprócz tego, nazwę materiału wideo napisano z błędem – w języku ukraińskim nie ma słowa „знищен” (znyszczen – przyp. tłum.).

Ukraińcy i Polacy mają bardzo złożoną historię wzajemnych stosunków, lecz teraz nie jest czas na wypominanie starych krzywd, tym bardziej, że Ukraina ucierpiała w wyniku działań ZSRR w nie mniejszym stopniu niż Polska ucierpiała w wyniku działań Niemiec w czasach Hitlera – oba kraje zostały pozbawione swej państwowości przez dyktatorskie reżimy Lenina-Stalina i Hitlera. Teraz powinniśmy pamiętać, ze mamy jednego wspólnego wroga – imperialną Rosję. Jeżeli pomnik został rzeczywiście wysadzony przez jakichś szalonych Ukraińców, to musimy pamiętać, że idioci trafiają się wśród każdego narodu – prowokacja w trakcie „Marszu Orląt” w Przemyślu jest tego potwierdzeniem. Nie ma konfliktu miedzy ukraińskim narodem i polskim narodem, a są debile i prowokatorzy po obu stronach, i FR ich umiejętnie wykorzystuje, zagrywając na rozbieżnościach z naszych dziejów.

I na koniec. Polski pomnik został zaprojektowany w postaci chrześcijańskiego krzyża, a wyobrazić sobie, żeby „Prawy Sektor” niszczył, wysadzał krzyże może tylko chory umysł rosyjskich prowokatorów i propagandystów.

Proszę traktować tę wypowiedź jako oficjalne stanowisko „Prawego Sektora” dla dziennikarze i organów ścigania.”

Jak informowaliśmy, w miejscowości Huta Pieniacka na Ukrainie w obwodzie lwowskim nieznani sprawcy wysadzili w powietrze pomnik, wzniesiony w 2005 roku poświęcony pamięci Polaków zamordowanych przez nazistów z formacji SS Galizien w czasie II wojny światowej.

Artykuły powiązane