środa, 11 styczeń 2017 18:49

Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej i konsul Polski potępili zbezczeszczenie pomnika Polaków w Hucie Pieniackiej

Przewodniczący Lwowskiej OAP Ołeh Syniutka i Konsul Generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur na wspólnym spotkaniu potępili akt wandalizmu, który miał miejsce Hucie Pieniackiej w rejonie brodzkim, gdzie nieznani sprawcy zniszczyli pomnik poświęcony ofiarom wśród ludności cywilnej w czasie II wojny światowej.

Poinformowano o tym przez służbę prasową Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

„Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeh Syniutka spotkał się z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Wiesławem Mazurem. Strony potępiły akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej (rejon brodzki), gdzie został zniszczony pomnik poświęcony ofiarom wśród ludności cywilnej w czasie II wojny światowej”, - można przeczytać w komunikacie.

Jak podkreślono, Syniutka określił akt wandalizmu mianem prowokacji dokonanej w celu pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich przez osoby, które popierają rosyjską agresję. Przewodniczący OAP zapewnił, że ograny ścigania dołożą wszelkich starań, aby przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie i znaleźć winnych.

Na miejscu zbrodni działa grupa operacyjno-śledcza. Ponadto do Huty Pieniackiej pojechali razem przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej i Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Przypomnijmy, że w miejscowości Huta Pieniacka w rejonie brodzkim w obwodzie lwowskim nieznani sprawcy zdewastowali pomnik Polaków zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku, pomalowawszy go niebiesko-żółtą i czerwono-czarną farbą. Informacje o zdarzeniu jako pierwsza podała do wiadomości publicznej rosyjska agencja informacyjna Regnum, a także prorosyjskie media działające na Ukrainie. Wideo z miejsca przestępstwa przestępcy opublikowali na nowoutworzonym profilu w serwisie YouTube.

 

Praca w Polsce