Gaz dla Ukraińców w ciągu ostatnich trzech lat podrożał prawie dziewięciokrotnie – ekonomista

Gaz dla Ukraińców w ciągu ostatnich trzech lat podrożał prawie dziewięciokrotnie – ekonomista
Koszt ogrzewania w ciągu 3 lat wzrósł pięciokrotnie, a ceny energii elektrycznej trzykrotnie.

Jednym z kluczowych czynników inflacji w 2016 roku były opłaty za usługi mieszkaniowo-komunalne. W szczególności cena gazu dla Ukraińców w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o 8,6 razy.

Można o tym przeczytać w opublikowanym na łamach serwisu UNIAN komentarzu głównego ekonomisty Dragon Capital Ołeny Biełan.

Ekspert przypomniała, że ceny gazu w 2014 roku w wymiarze rocznym wzrosły o 63%, w 2015 roku o 273%, a w zeszłym roku o 42%.

Według obliczeń ekonomisty koszt ogrzewania w ciągu 3 lat wzrósł pięciokrotnie (w tym o 88% w 2016 roku), a ceny energii elektrycznej trzykrotnie (60% w 2016 roku).

„W ten sposób ogólnie ceny usług mieszkaniowo-komunalnych wzrosły o 47% w skali roku w zeszłym roku, tłumacząc prawie połowę inflacji konsumenckiej”, - uważa ekspert.

Biełan zaznaczyła, że wskaźnik inflacji na koniec 2016 roku o 12,4% przekroczył jej prognozę 11%, przede wszystkim z powodu nieoczekiwanego wzrostu cen na produkty mleczne w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jednak dynamika cen żywności w ciągu roku była umiarkowana: wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł zaledwie 3,3% w rocznym wymiarze w porównaniu z 42% w 2015 roku.

„Ponieważ doprowadzanie cen gazu do ram parytetu zostało zakończone, spodziewamy się znaczącego spowolnienia inflacji w bieżącym roku. Według naszych szacunków stopa inflacji wyniesie 8% na koniec 2017 roku”, - zaznaczyła.

Ekspert nie spodziewa się również presji na ceny ze strony podaży, ponieważ przewidywane są korzystne warunki pogodowe dla zbiorów upraw.

„Nasza prognoza kursu walutowego (27 hrywien do końca 2017 roku) również nie zakłada znaczącej presji na ceny. Jednak oczekiwane przywracanie zdolności nabywczej gospodarstw domowych będzie przyczyniać się do inflacji ze strony popytu, częściowo dzięki dwukrotnemu wzrostowi płacy minimalnej od stycznia 2017 roku. Według ocen Narodowego Banku Ukrainy ten czynnik może dodać dodatkowe 1,0 punktu procentowego do wskaźnika inflacji”, - zaznaczyła ekspert.

Jak informował serwis UNIAN inflacja na Ukrainie w 2016 roku padła do 12,4% w porównaniu z inflacją 43,3% w 2015 roku.

Artykuły powiązane