Hrojsman polecił wspierać rozwój ukraińskojęzycznej wersji Wikipedii

Hrojsman polecił wspierać rozwój ukraińskojęzycznej wersji Wikipedii
Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman polecił organom władzy wykonawczej, by wspierały rozwój ukraińskojęzycznej sekcji Wikipedii.

"Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman poparł wnioski społeczności, mające na celu rozwój ukraińskojęzycznej sekcji Wikipedii i polecił organom władzy wykonawczej podjęcie w 2017 roku działań w celu ich realizacji" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na portalu rządowym.

Jak podkreślono w rządzie, wśród proponowanych przez społeczeństwo działań wymienia się wprowadzenie zmian do programów nauczania z informatyki, geografii, historii i literatury dla uczniów starszych klas szkół średnich odnośnie korzystania z ukraińskojęzycznej sekcji Wikipedii, a także zapewnienie możliwości przygotowania przez studentów materiałów do Wikipedii.

Ponadto, społeczeństwo prosi władze o pomoc w przeprowadzeniu ukraińskiej części międzynarodowego konkursu "Wiki lubytʹ pamjatky" i konkursu na umieszczenie prac naukowych w ukraińskiej sekcji Wikipedii.

15 stycznia 2001 roku pojawiła się pierwsza sekcja (anglojęzyczna) otwartej wielojęzycznej sieciowej encyklopedii Wikipedia. Jest to największa na świecie encyklopedia, którą każdy może edytować i czytać. Wikipedia ma 292 sekcji językowych i zawiera około 41 mln artykułów. Ukraińskojęzyczna Wikipedia liczy 650 tys. artykułów i zajmuje 16. miejsce wśród wszystkich sekcji pod względem liczby artykułów.

Artykuły powiązane