Ukraiński IPN chce zniesienia dni wolnych w Święto Pracy i Dzień Kobiet

Ukraiński IPN chce zniesienia dni wolnych w Święto Pracy i Dzień Kobiet
Propozycja Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej polega na tym, by zrezygnować z kilku dni wolnych, a nie z obchodów świąt państwowych.

Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz poinformował o tym Wschodnik.pl w kuluarach X Forum „Ukraina-Europa”.

„Na Ukrainie jest bardzo dużo dni wolnych. To hamuje rozwój kraju. Przygotowujemy projekt ustawy, w którym proponujemy uporządkowanie ukraińskiego kalendarza. Nasza pierwsza propozycja: nie przenosić dni wolnych, jeśli przypadają one na sobotę i niedzielę. Druga: anulować 1-2 maja i 8 marca jako dni wolne. I Międzynarodowe Święto Pracy , i Międzynarodowy Dzień Kobiet będą się odbywać, ale nie będą dniami wolnymi. W końcu w większości krajów, w których świętuje się 1 maja, nie jest to dzień wolny. Na pewno nie ma też wolnego 2 maja. Jeśli chodzi o 8 marca, dzień wolny obowiązuje tylko w kilku krajach byłego Związku Radzieckiego i krajach afrykańskich”, – powiedział Wjatrowycz.

Dyrektor IPN zaznaczył także, że zaproponuje przeniesienie dnia wolnego z 9 maja (Dzień Zwycięstwa – przyp. red.) na 8 maja oraz świętowanie Dnia Pamięci i Pojednania z całą Europą. Natomiast 9 maja będzie Dniem Zwycięstwa nad Nazizmem.

Ponadto, jak mówi Wołodymyr Wjatrowycz, rezygnując z pewnej ilości dni wolnych, UIPN wprowadzi nowy – Dzień Rodziny, który najprawdopodobniej będzie przypadać na drugą niedzielę września.

Przypominamy, że obecnie na Ukrainie istnieje 11 świąt państwowych. Jeśli święto przypada w dzień wolny od pracy, Ukraińcy odpoczywają następnego dnia roboczego. Ponadto istnieją dwa cykle świąteczne – noworoczny i majowy, z których każdy może trwać do tygodnia. Warto również zaznaczyć, że w Polsce 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Artykuły powiązane